CAPA_2022_fim.jpg

• AWARD WINNERS •

23rd FestCurtasBH (2021)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
“Sër Bi”, by Moly Kane (France / Senegal)

Best Short Film [Brazilian Competition]
“Have You Ever Tried to Look Into My Eyes?”, by Tiago Felipe (Paraná, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]

“Yãy Tu Nũnãhã Payexop: Shamans Meeting”, by Sueli Maxakali (Minas Gerais, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]

“For the Generations that Came Before Me”, by Filipe Bretas Lucas (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film
“Year 2020”, by Coletivo Olhares (Im)Possíveis (Minas Gerais, Brazil)

 

22nd FestCurtasBH (2020)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
“Jíibie”, by Laura Huertas Millán (Colombia / France)

Best Short Film [Brazilian Competition]
“I Have Another Story to Tell”, by Mariana Campos (Rio de Janeiro, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]

“Between the World and Us”, by Fabio Rodrigo (São Paulo, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]

“Say That's True”, by Claryssa Almeida and Pedro Estrada (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film
“Victor's Body”, by Victor di Marco and Márcio Picoli (Rio Grande do Sul, Brazil)

 
 

21st FestCurtasBH (2019)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
“Sojourner”, by Cauleen Smith (United States)

Best Short Film [Brazilian Competition]

“BLACKN3SS”, by Diego Paulino (São Paulo, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
“Seven Years in May”, by Affonso Uchoa (Minas Gerais, Brazil / Argentina)

Best Short Film [Minas Competition]
“As If the Sky Were Ocean", by Breno Henrique (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film
“Angela”, by Marília Nogueira (Azurita - MG, Brazil)

 

20th FestCurtasBH (2018)

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
“Palenque”, by Sebastián Pinzón Silva (Colombia / United States)

Honorable Mention [International Competition]

“Carolee, Barbara and Gunvor”, by Lynne Sachs (United States)

Best Short Film [Brazilian Competition]
“NoirBLUE: Displacements of a Dance”, by Ana Pi (Minas Gerais, Brazil / France)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
“We Are All Here”, by Chico Santos and Rafael Mellim (São Paulo, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]

“Waterproof Wick”, by Higor Gomes (Sabará - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film
“NoirBLUE: Displacements of a Dance”, by Ana Pi (Minas Gerais, Brazil / France)

 

19th FestCurtasBH (2017)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"La Bouche", by Camilo Restrepo (France)

Honorable Mention [International Competition]
"Events in a Cloud Chamber", by Ashim Ahluwalia (India)
"The Disco Shines", by Chema García Ibarra (Turkey / Spain)

Best Short Film [Brazilian Competition]

"The Care One Takes of the Care Other Must Take of Themselves", by Gustavo Vinagre (São Paulo, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]
"Street Movie", by Joanna Ladeira, Paula Kimo, Zi Reis, Ed Marte, Guilherme Fernandes and Daniel Carneiro (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film
"God", by Vinícius Silva (Rio Grande do Sul / São Paulo, Brazil)

 

18th FestCurtasBH (2016)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Batrachian's Ballad", by Leonor Teles (Portugal)

Honorable Mention [International Competition]
"Uzu", by Gaspard Kuentz (Japan)
"A Woman and Her Car", by Loïc Darses (Canada)

Best Short Film [Brazilian Competition]

"Wind", by Igor Câmara (Ceará, Brazil / France)

"On the Mission, with Kadu", by Aiano Bemfica, Kadu Freitas and Pedro Maia (Minas Gerais / Pernambuco, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]
"Daily Experiment n.1", by Yuji Kodato (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film

"On the Mission, with Kadu", by Aiano Bemfica, Kadu Freitas and Pedro Maia (Minas Gerais / Pernambuco, Brazil)

 

17th FestCurtasBH (2015)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Wayward Fronds", by Fern Silva (United States)

Honorable Mention [International Competition]
"Tim", by Camille Rosset (France)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Intervention", by Pedro Maia de Brito (Pernambuco, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
"The Party and the Barking", by Leonardo Mouramateus (Ceará, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]
"Underground, by Simone Cortezão (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best International Short Film

"Automatic Fitness", by Alejandra Tomei and Alberto Couceiro (Germany)

Best Brazilian Short Film
"How Tasty Was My Little Cafuçu", by Rodrigo Almeida (Pernambuco, Brazil)

 

16th FestCurtasBH (2014)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]

"J’Ai Oublié", by Eduardo Williams (France)

Honorable Mention [International Competition]
"Let Us Persevere in what We Resolved Before We Forget", by Ben Russell (France / United States / Vanuatu)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"White Day", by Thiago Ricarte (São Paulo, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
"E", by Alexandre Wahrhaftig, Helena Ungaretti and Miguel Antunes Ramos (São Paulo, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]
"Where I Cannot Go", by Lygia Santos (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Honorable Mention [Minas Competition]
"Korea", by Thiago Taves Sobreiro (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film

"Korea", by Thiago Taves Sobreiro (Belo Horizonte - MG, Brazil)

 

15th FestCurtasBH (2013)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Prisons – Notre Corps Est Une Arme", by Clarisse Hahn (France)

Honorable Mention [International Competition]
"The Name Is Not the Thing Named", by Deborah Stratman (United States)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Tremor", by Ricardo Alves Jr. (Minas Gerais, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
"Pequi for Sale", by André Lopes and João Paulo Kayoli (Mato Grosso, Brazil)
"The Burning", by Diego Benevides (Paraíba, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]

"Salamaqats", by Andrés Schaffer (Belo Horizonte - MG, Brazil)

CURTA MINAS - 40 ANOS ABD NACIONAL AWARD

Best Short Film

"That Guy", by Dellani Lima (Belo Horizonte - MG, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film

"About a Month", by André Novais Oliveira (Minas Gerais, Brazil)

 

14th FestCurtasBH (2012)

OFFICIAL JURY

BDMG 50th Anniversary Award of Best Short Film [International Competition]

"The Queen's Bath", by Sergio da Costa and Maya Kosa (Switzerland)
"The Sole Between Water and Sand", by Angele Chiodo (France)
"Seeking The Monkey King", by Ken Jacobs (United States)

BDMG 50th Anniversary Award of Best Short Film [Brazil Competition]

"Dyke", by Adalberto Oliveira (Pernambuco, Brazil)
"Epiphanes", by Glaucia Barbosa (Ceará, Brazil)
"By Your Side", by Marcelo Caetano (São Paulo, Brazil)

Honorable Mention [Brazil Competition]
"Sky Lab", by Leonardo França (Bahia, Brazil)

BDMG 50th Anniversary Award of Best Short Film [Minas Competition]

"Cuauhtémoc", by Leo Pyrata (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Honorable Mention [Minas Competition]
"Bomb", by Francisco Franco (Juiz de Fora - MG, Brazil)
"Limbo", by Cao Guimarães (Belo Horizonte - MG, Brazil) 

POPULAR JURY

BDMG 50th Anniversary Award of Best Short Film

"When We Die at Night", by Eduardo Morotó (Rio de Janeiro, Brazil)

BDMG 50th Anniversary Award of Best Short Film from Minas Gerais
"A Fleeting Glance", by Pedro Carvalho Moreira (Belo Horizonte - MG, Brazil)

 

13rd FestCurtasBH (2011)

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]

"The Photographer's Wife", by Philip Widmann and Karsten Krause (Germany)
"White Turnips Make It Hard to Sleep", by Rachel Lang (France)
"Among Us", by Clément Cogitore (France)

Best Short Film [Brazil Competition]

"The Joy of the Fish", by Arthur Lins (Paraíba, Brazil)
"Broken Canoe", by Guilherme Martins (São Paulo, Brazil)
"Walt Disney Square", by Sérgio Oliveira and Renata Pinheiros (Pernambuco, Brazil)

Best Short Film [Minas Competition]

"Não Há Cadeiras" "There Are No Chairs", de Pedro di Lorenzo (Belo Horizonte - MG, Brasil)

POPULAR JURY

Best Short Film

"Opale Plage", by Marie-Eve de Grave (Belgium)

Best Short Film from Minas Gerais
"The Sky Downstairs", by Leonardo Cata Preta (Belo Horizonte - MG, Brazil)

 

12nd FestCurtasBH (2010)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]

"The Shutdown", by Adam Stafford (Scotland)
"Hunger", by Carolina Hellsgård (Germany)
"In a Pig's Eye", by Atsushi Wada (Japan)

Best Short Film [Brazil Competition]

"I Do to Myself What I Want", by Petronio Lorena and Sergio Oliveira (Pernambuco, Brazil)
"Handball", by Anita Silveira (Rio de Janeiro, Brazil)
"The Sarcophagus", by Daniel Lisboa (Bahia, Brazil)

POPULAR JURY

Best Short Film [International Competition]

"Thermes", by Banu Akseki (Belgium / France)

Best Short Film [Brazil Competition]

"Cold Tropics", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

Best Short Film [Minas Exhibition]

"Revertere ad Locum Tuum", by Armando Mendz (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Best Brazilian Short Film
"The Sound of Time", by Petrus Cariry (Ceará, Brazil)

 

11st FestCurtasBH (2009)

 

Não foram realizadas mostras competitivas.

 

10th FestCurtasBH (2008)

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]

"With a Little Patience", by László Nemes Jeles (Hungary)

Honorable Mention [International Competition]

"Angel's Face", by Elsa Amiel (France)

"The Home Leave", by Amikam Kovner (Israel)

Special Jury Award [International Competition]

"Under", by Dominga Sotomayor (Chile)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Pajerama", by Leonardo Cadaval (São Paulo, Brazil)

Honorable Mention - Language [Brazilian Competition]
"Letter from a Young Suicide", by Marcelo Ikeda (Rio de Janeiro, Brazil)

Honorable Mention - Aesthetics [Brazilian Competition]
"Icarus", by Victor-Hugo Borges (São Paulo, Brazil)

Honorable Mention - Social Record [Brazilian Competition]
"Sentinel", by Afonso Nunes (Minas Gerais, Brazil)

Honorable Mention - Cinema of Tomorrow [Brazilian Competition]
"Invitation to Dine With Comrade Stalin", by Ricardo Alves Jr. (Minas Gerais, Brazil)

Honorable Mention - Comedy [Brazilian Competition]
"The Actress's Crime", by Elza Cataldo (Minas Gerais, Brazil)

Honorable Mention - Originality [Brazilian Competition]
"Saliva", by Esmir Filho (São Paulo, Brazil)

Honorable Mention - Musical Fable [Brazilian Competition]
"Vinyl Mars - The Battle", by Rafael Terpins (São Paulo, Brazil)

Best Short Film from Minas Gerais [Brazilian Competition]

"Power House", by Maria Leite and Daniel Herthel (Minas Gerais, Brazil)

POPULAR JURY

Best International Short Film
"Operator", by Mathew Walker (England)

Best Brazilian Short Film
"Dossiê Rê Bordosa", by César Cabral (São Paulo, Brazil)

"The Films That I Haven't Made", by Gilberto Scarpa (Minas Gerais, Brazil)

 

09th FestCurtasBH (2007)

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"The Fence", by Nacho Martín and Ricardo Íscar (Spain)

Special Jury Award [International Competition]
"Aluminum Fowl", by Charles-Marie Anthonioz (United States)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Sebastião, the Man who Used to Drink Kerosene", by Carlosmagno Ribeiro (Minas Gerais, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]

"The Red Project", by Luiz Roque Filho (Rio Grande do Sul, Brazil)

Special Jury Award [Brazilian Competition]
"Saba", by Gregório Graziosi and Thereza Menezes (São Paulo, Brazil)

CRITICS JURY

Best Short Film [International Competition]
"Soft", by Simon Ellis (United Kingdom)

Honorable Mention [International Competition]
"Twist", by Alexia Walther (France / Switzerland)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Rude Material", by Ricardo Alves Jr. (Minas Gerais, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
"Rain on Long-lost Roofs", by Rafael Conde (Minas Gerais, Brazil)

ASSOCIAÇÃO CURTA MINAS / ABD-MG AWARD

Best Brazilian Short Film
"Salt Kiss", by Fellipe Gamarano Barbosa (Rio De Janeiro, Brazil)

Best Short Film from Minas Gerais
"The Man of the Cardboard Head", by Carlos Canela (Minas Gerais, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film [International Competition]
"Kwiz", by Renaud Callebaut (Belgium)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"The Process", by Conrado Almada (Minas Gerais, Brazil)

 

08th FestCurtasBH (2006)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Sixteen Shots About Mr. C", by Wang Yun-Lin (Taiwan)

Honorable Mention [International Competition]

"McLaren's Negatives", by Marie-Josee Saint-Pierre (Canada)

"The Venezuelan Corner", by Reyther Ortega (Venezuela)

Best Director [International Competition]
"Even if She Had Been a Criminal...", by Jean-Gabriel Périot (France)

Best Script [International Competition]
"Quick View", by Matjaz Ivanisin (Slovenia)

Best Cinematography [International Competition]
"Love This Time", by Rhys Graham (Australia)

Best Editing [International Competition]
"Even if She Had Been a Criminal...", by Jean-Gabriel Périot (France)

Best Sound [International Competition]
"Even if She Had Been a Criminal...", by Jean-Gabriel Périot (France)

Best Actress [International Competition]
"The Sound of the Wave", by Samourakis Antonis (Greece)

Best Actor [International Competition]
"Zakaria", by Gianluca and Massimiliano de Serio (Italy)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Readings", by Consuelo Lins (Rio de Janeiro, Brazil / France)

Honorable Mention [Brazilian Competition]

"3195 Man.Canoe.Ocean", by Marcellvs L. (Bahia, Brazil)

Best Director [Brazilian Competition]
"Kalashnicov", by Carlosmagno Ribeiro and Chico de Paula (Minas Gerais, Brazil)

Best Script [Brazilian Competition]
"Eletrodoméstica", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

Best Cinematography [Brazilian Competition]
"Nascent", by Helvécio Marins Jr. (Minas Gerais, Brazil)

Best Editing [Brazilian Competition]
"Ãgtux", by Tania Anaya (Minas Gerais, Brazil)

Best Sound [Brazilian Competition]
"Miss Gertie", by Tomas Creus and Lavínia Chianello (Rio Grande do Sul, Brazil)

Best Actress [Brazilian Competition]
"Eletrodoméstica", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

Best Actor [Brazilian Competition]
"In the Beggining Was the Word", by Virgínia Jorge (Espírito Santo, Brazil)

CRITIC'S AWARD

Best Short Film [International Competition]

"Sixteen Shots About Mr. C", by Wang Yun-Lin (Taiwan)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"In the Beggining Was the Word", by Virgínia Jorge (Espírito Santo, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film [International Competition]
"On the Road", by Maciej Adamek (Poland)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Eletrodoméstica", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

Best Short Film [Minas Gerais Special Exhibition]
"Space Available", by Sem Rosto (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Best Short Film [University Video Exhibition]
"Analogic Watch", by Wladimir Léo, Gláucio Dutra and Thiago Sá (Minas Gerais, Brazil)

 

07th FestCurtasBH (2005)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Latchkey Kids", by Friederike Jehn (Germany)

Honorable Mention [International Competition]
"Natankaristad", by Jonas Bergergard and Jonas Holmström (Sweden)

Best Director [International Competition]
"Before Dawn", by Balint Kenyeres (Hungary)

Best Screenplay [International Competition]
"Maestro", by Gèza M. Tóth (Hungary)

Best Cinematography [International Competition]
"Before Dawn", by Balint Kenyeres (Hungary)

Best Editing [International Competition]
"Ten Minutes", by Alberto Ruiz Rojo (Spain)

Best Sound [International Competition]
"Obras", by Hendrick Dusollier (France)

Best Actress [International Competition]
"Latchkey Kids", by Friederike Jehn (Germany)

Best Actor [International Competition]
"Roomservice", by Emil Graffman (Poland)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Pink and Green Blues", by Luiz Guimarães de Castro (Rio de Janeiro, Brazil)

Honorable Mention [Brazilian Competition]
"The Visit", by Joana Nin (Paraná, Brazil)

Best Director [Brazilian Competition]
"Green Vynil", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

Best Debut Director [Brazilian Competition]
"Happiness", by Emerson Schmidlin (Paraná, Brazil)

Best Screenplay [Brazilian Competition]
"His Name (The Clown)", by Felipe Bragança and Marina Meliande (Rio de Janeiro, Brazil)

Best Cinematography [Brazilian Competition]
"Between Walls", by Eric Laurence (Pernambuco, Brazil) 

Best Editing [Brazilian Competition]
"Green Vynil", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

Best Sound [Brazilian Competition]
"Green Vynil", by Kleber Mendonça Filho (Pernambuco, Brazil)

CRITIC'S AWARD

Best Short Film [International Competition]
"Latchkey Kids", by Friederike Jehn (Germany)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"The Visit", by Joana Nin (Paraná, Brazil)

ASSOCIAÇÃO CURTA MINAS / ABD-MG AWARD

Best Brazilian Short Film
"The Visit", by Joana Nin (Paraná, Brazil)

Honorable Mention
"Maria Baderna in Brazil", by André Francioli (São Paulo, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film [International Competition]
"Ten Minutes", by Alberto Ruiz Rojo (Spain)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Red Land", by Kiko Goifman (São Paulo, Brazil)

Best Short Film [Minas Gerais Special Exhibition]
"I'm Gone!!!", by Guilherme Fiúza (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Best Short Film [University Video Exhibition]
"If You Were a Guy that Flirted with Me at the Bus Stop, Watch This Film", by Thiago Alcântara (Minas Gerais, Brazil)

 

06º FestCurtasBH (2004)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Upon the Earth", by Maria Florencia Alvarez (Argentina)

Special Mention [International Competition]

"Porter", by Juan Alejandro Ramírez (Peru)

"Cigarettes and Coffee", by Cristi Puiu (Romania)

Special Award [International Competition]

"Dust", by Jae-Hee Hong (South Korea)

Best Director [International Competition]

"Flat Point", by Carolina Rivas (Mexico)

Best Screenplay [International Competition]

"Stanley and the Floods", by Juan Flesca (Spain)

Best Actor [International Competition]
"The Man Without a Head", by Juan Solanas (France)

Best Actress [International Competition]
"Little Light", by Alain Gomis (France)

Best Cinematography [International Competition]

"Frosty Flowers", by Inara Kolmane (Latvia)

Best Sound [International Competition]
"Little Apokrypha Nº2", by Kórnel Mundruczó (Hungary)

Best Editing [International Competition]
"I Saw It", by Hanna Nordholt and Fritz Steingrobe (Germany)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Surface", by Jimi Figueiredo (Distrito Federal, Brazil)

Special Mention [Brazilian Competition]

"Old Story", by Claudia Jouvin (Rio de Janeiro, Brazil)

"Letters from Mom", by Fernando Kinas and Marina Willer (São Paulo, Brazil)

Best Director [Brazilian Competition]
"Uninverse", by Marcos DeBrito (São Paulo, Brazil)

Best Debut Director [Brazilian Competition]
"Boys from the South Side", by Cláudia Ribeiro and Sílvia Godinho (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Best Screenplay [Brazilian Competition]
"Stray Bullet", by Victor Lopes (Rio de Janeiro, Brazil)

Best Actor [Brazilian Competition]

"Trapped", by Luiz Montes (São Paulo, Brazil)

Best Actress [Brazilian Competition]

"Immensity", by Amilcar M. Claro (São Paulo, Brazil)

Best Cinematography [Brazilian Competition]
"Transubstantial", by Torquato Joel (Paraíba, Brazil)

Best Sound [Brazilian Competition]
"Carrying a Child", by Bruno Carneiro (São Paulo, Brazil)

Best Editing [Brazilian Competition]

“9:32 AM”, by Alex Miranda (São Paulo, Brazil)

PRESS AWARD

Best Short Film [International Competition]
"Flat Point", by Carolina Rivas (Mexico)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"The History of Eternity", by Camilo Cavalcante (Pernambuco, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film [International Competition]
"The Most of My Worries", by Carine Tardieu (France)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Letters from Mom", by Fernando Kinas and Marina Willer (São Paulo, Brazil)

ASSOCIAÇÃO CURTA MINAS / ABD-MG AWARD

Best Short Film [Brazilian Competition]
"The Amazon Midwives", by Evaldo Mocarzel (São Paulo, Brazil)

Special Mention [Brazilian Competition]
"Figueira of the Hell", by Raoni Vale and Ernesto Teodósio (Pernambuco, Brazil)
"The Waiting", by Ernesto Solis (Rio de Janeiro, Brazil)

 

05th FestCurtasBH (2003)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film [International Competition]
"Vacations in November", by Pavel Medvedev (Russia)

Special Mention [International Competition]

"Transposed Bodies", by Katja Pratschke (Germany)

Special Award [International Competition]

"Mouth to Mouth", by Alexandra Leclere (France)

Best Director [International Competition]
"Summer Love", by Vardis Marinakis (Greece)

Best Cinematographer [International Competition]
"Vacations in November", by Pavel Medvedev (Russia)

Best Short Film [Brazilian Competition]

"162 Escadinha Street", by Márcio Camara (Ceará, Brazil)

Special Mention [Brazilian Competition]

"Mangue e Tal", by Crianças que Participaram do Projeto (Espírito Santo, Brazil)

Best Director [Brazilian Competition]
"Tricks, Teas and Trust", by Eduardo Goldestein (Rio de Janeiro, Brazil)

Best Cinematographer [Brazilian Competition]
"Love from Mother only", by Dennison Ramalho (São Paulo, Brazil)

Best Sound [Brazilian Competition]
"The Open Window", by Philippe Barcinski (São Paulo, Brazil)

Best 16mm Debut Director [Brazilian Competition]
"Small Profile of an Ordinary Citzen", by Everson Godinho (Rio Grande do Sul, Brazil)

Best 35mm Debut Director [Brazilian Competition]
"162 Escadinha Street", by Márcio Camara (Ceará, Brazil)

PRESS AWARD

Best Short Film [International Competition]
"Psychoparade", by Ferenc Cakó (Hungary)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Sequence Shot", by Patrícia Moran (São Paulo / Minas Gerais, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film [International Competition]
"Revolution", by Martin Rosete (Spain)

Best Short Film [Brazilian Competition]
"162 Escadinha Street", by Márcio Camara (Ceará, Brazil)

Best Short Film from Minas Gerais

"Every Day in the Street", by Maria de Fátima Augusto (Belo Horizonte - MG, Brazil)

ASSOCIAÇÃO CURTA MINAS / ABD-MG AWARD

Best Short Film [Brazilian Competition]
"Blind Drought", by Sofia Federico (Bahia, Brazil)

 

04th FestCurtasBH (2002)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film - International
"Helicopter", by Ari Gold (United States)

Best Short Film - Brazil
"Reminiscence", by Eduardo Nunes (Rio de Janeiro, Brazil)

Best Brazilian Debut Director (35mm)

"The Blockade", by Cláudio de Oliveira (Belo Horizonte - MG, Brazil)

 

Best Cinematographer

"Golden Gate II", by Fernando Meirelles and Kátia Lund (Rio de Janeiro, Brazil)

Best Sound
"Reminiscence", by Eduardo Nunes (Rio de Janeiro, Brazil)

PRESS AWARD

Best Short Film - International
"Copy Shop", by Virgil Widrich (Austria)

Best Short Film - Brazil
"Second-class Passangers", by Luiz Eduardo Jorge, Kim-Ir-Sem and Waldir de Pina (Goiás, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film - International
"Fait d’Hiver", by Dirk Beliën (Belgium)

Best Short Film - Brazil

"Golden Gate II", by Fernando Meirelles and Kátia Lund (Rio de Janeiro, Brazil)

 

Best Short Film - Minas Gerais
"Françoise", by Rafael Conde (Belo Horizonte - MG, Brazil)

ASSOCIAÇÃO CURTA MINAS / ABD-MG AWARD

Best Short Film
"Palindrome", by Philipe Barcinski (São Paulo, Brazil)

RESGATE DO CINEMA MINEIRO AWARD
"João Rosa", by Helvécio Ratton (Belo Horizonte - MG, Brazil)

 

03rd FestCurtasBH (2001)

 

OFFICIAL JURY

Best Short Film
"Krasna America", by Peter Roloff (Germany)

Best Short Film - Minas Gerais
"Of Uncertain Kind", by Bel Bechara e Sandro Serpa (Belo Horizonte - MG, Brazil)

Best Brazilian Debut Director (35mm)
"Imminente Luna", by Maurício Lanzara (São Paulo, Brazil)

Best Brazilian Debut Director (16mm)

"The World According to Sílvio Luíz", by André Fancioli (São Paulo, Brazil)

PRESS AWARD

Best Short Film
"Table Manners", by Ursula Meier (Belgium)

"The Sandwich", by Jorge Furtado (Rio Grande do Sul, Brazil)

AUDIENCE AWARD

Best Short Film - Brazil

"The White", by Ângela Pires, José Pedro Goulart and Liliana Sulzbach (Rio Grande do Sul, Brazil)

 

Best Short Film - Minas Gerais
"Beaten by 1 to 1", by Patrícia Moran (Belo Horizonte - MG, Brazil)

 

02nd FestCurtasBH (1995)

Não foram realizadas mostras competitivas.

 

01st FestCurtasBH (1994)

Não foram realizadas mostras competitivas.